Algicydy czyli związki niszczące glony i algi

 

Jeśli w basenie pojawia się śliski nalot na ściankach czy też na jego dnie, oznacza to, że rozwinęło się w nim dużo glonów. Kąpiel w takim basenie na pewno jest znacznie mniej przyjemna niż kąpiel w zadbanym i dobrze oczyszczonym basenie. Glony szybko pojawiają się w basenach otwartych przydomowych.

Zawartość azotanów i fosforanów w wodzie basenowej

dobry środek na glony w basenieDodatkowo woda w basenie zaczyna się wtedy zabarwiać na kolor zielonkawy, co oznacza jeszcze większą obecność alg (im bardziej zielony kolor, tym więcej glonów w wodzie). Jeśli glonów jest bardzo dużo, trzeba liczyć się z tym, że dojdzie do nadmiernego zużycia chloru, a pH wody się obniży – to z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami utrzymania basenu. Walkę z algami i glonami trzeba rozpocząć jak najszybciej. Jest wiele sklepów stacjonarnych i internetowych, które oferują dobry środek na glony w basenie – i wcale nie jest to nic kosztownego. W wodzie musi być prawidłowa zawartość azotanów i fosforanów – wtedy glony nie będą się rozwijać. W przypadku fosforanów stężenie powinno być zawsze niższe niż 0,2 ppm. Z kolei stężenie azotanów nie powinno przekraczać 20 ppm. Aby zmniejszyć ilość azotanów, można rozcieńczyć wodę w basenie. Nadmiar fosforanów można usunąć tylko po zastosowaniu odpowiedniej chemii do basenu. Innym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów, które zawierają w swoim składzie algicydy, a więc związki niszczące glony, algi.

Dawno temu wykorzystywano w tym celu sole miedzi lub rtęci – nie należy tego robić, bo związki te nie są korzystne dla zdrowia człowieka. Lepiej zapłacić trochę więcej, ale używać profesjonalnych i bezpiecznych preparatów z algicydami. Algicydy stosuje się tylko w sezonie letnim, czyli w okresie kąpielowym. Zawsze należy przestrzegać dawkowania preparatów. Dzięki nim woda w basenie będzie krystalicznie czysta.