Charakterystyka stali kwasoodpornych

 

Będąca stopem żelaza z węglem, stal wykorzystywana jest we wszystkich aspektach naszego życia: w samochodach i wyrobach budowlanych, lodówkach i pralkach, statkach towarowych i skalpelach chirurgicznych. Można ją wielokrotnie poddawać recyklingowi bez utraty właściwości. Stal nie jest produktem jednorodnym.

Właściwości stali kwasoodpornej

stal kwasoodpornaIstnieje ponad 3500 różnych gatunków stali o wielu różnych właściwościach fizycznych, chemicznych i środowiskowych. Około 75% nowoczesnych gatunków stali zostało opracowanych w ciągu ostatnich 20 lat. Gdyby Wieża Eiffla miała zostać odbudowana dzisiaj, inżynierowie potrzebowaliby tylko jednej trzeciej stali, która została pierwotnie użyta. Najpopularniejszą stalą w rodzinie stopów austenitycznych jest stal kwasoodporna. Stal kwasoodporna jest terminem dla stali nierdzewnej z co najmniej 2% molibdenu (Mo). Molibden ma duże znaczenie dla odporności stali na korozję, tzn. jak dobrze stal jest odporna na różne rodzaje korozji. Zalecane jest stosowanie stali kwasoodpornej na łodziach, w basenach i ogólnie w przypadku obiektów, które stale lub często znajdują się pod wodą. Stal kwasoodporna może być również korzystna w przypadku stosowania jej z drewnem, ponieważ kwas zawarty w drewnie nie powoduje korozji stali. Jest to również dobry wybór dla zewnętrznych placów zabaw, tarasów, itp. Blacha ze stali kwasoodpornej wygląda niezwykle podobnie do zwykłej blachy ze stali nierdzewnej (w rzeczywistości nie widać nawet różnicy).

Blacha kwasoodporna jest łatwa w cięciu. Wystarczy użyć szlifierki kątowej lub, w przypadku cienkich arkuszy, nożyc. Blachy ze stali nierdzewnej kwasoodpornej mają świetnie wyglądającą, wypolerowaną górną stronę. Grube arkusze są bardzo wytrzymałe, a cienkie arkusze można zginać.