Co mówi nam badanie grafologiczne?

Ustalenie tożsamości autora pisma i badanie jego autentyczności w dzisiejszych czasach nie stanowi żadnego problemu. Specjalne techniki śledcze pozwalają na szybką i trafną identyfikację. Dla wprawnego kryminologa powiązanie pisma z daną osobą to to dosłownie chwila. 

Grafolog znajdzie autora pisma

badanie przez grafologaProces analizy pisma odręcznego polega zwykle na przygotowaniu rękopisu, który zawiera jakikolwiek fragment tekstu umieszczonego na kartce, choć jest również możliwe zbadanie fragmentów maszynopisu (ślad językowy). Ważne, by długość tekstu była na tyle rozwinięta, by znalazło się tam możliwie wiele różnorodnej treści. Ułatwi to bowiem całą analizę badawczą. Jeśli chodzi o badanie przez grafologa, to rozróżnia się dwie podstawowe odmiany jego działalności. Są to badania dotyczące pisma odręcznego mające na celu identyfikację i znalezienie tożsamości osoby, co do której stawiane są zarzuty, a ocena grafologa może pomóc np. w rozwiązaniu sprawy kryminalnej. Jest to stricte kryminalistyczny odłam grafologii, który może pomóc w znalezieniu autora również tekstu maszynowego (analiza językowa i semantyczna pewnych struktur językowych). Natomiast odrębną kategorią badawczą jest pscyhografologia, która za swój cel obiera ustalenie na podstawie pisma danej osoby jej cech osobowości, charakteru, skłonności, ocena potencjału ludzkiego w danych sferach życia, ocena stanu emocjonalnego, a także różnego rodzaju doradztwo.

Łatwo zauważyć, że pierwsza z funkcji tej dziedziny ma na celu dociekanie prawdy w sprawach kryminalnych, a w jej analizie często główny zainteresowany, czyli autor tekstu nie ma pojęcia, że jest badanym. Natomiast jeśli chodzi o ocenę tekstu dla celów doradczych, mających za zadanie pomóc ludziom lepiej funkcjonować w życiu, często wiąże się to z tym, że sami zainteresowani zgłaszają się do wykwalifikowanych grafologów.