Czym charakteryzują się transformatory toroidalne?

 

.Transformatory nowej generacji, to transformatory toroidalne. Są one tak skonstruowane, że na jednym rdzeniu o toroidalnym kształcie nawinięte są dwa lub więcej uzwojenia. Stosowane są m.in., jako źródła zasilania żarówek halogenowych o wartości 12V. Tego typu transformatory produkowane są w wersji jedno i trójfazowej.

Jak zbudowany jest rdzeń toroidalny?

transformatory toroidalneRdzeń magnetyczny, który ma kształt grubego pierścienia, to rdzeń toroidalny. Jego wykonanie zależne jest od zastosowanego materiału. Przy zastosowaniu ferrytu lub magnetodielektryków, rdzeń jest odlewany lub prasowany.  Kiedy wykorzystuje się blachę lub taśmy, to rdzeń jest zwijany. Korzyści płynące z zastosowania rdzenia toroidalnego są bardzo istotne.  Przy wykrawaniu nie dają odpadów, a długość drogi magnetycznej w rdzeniu jest najkrótsza. Ponadto transformatory toroidalne są znacznie mniejsze od transformatorów tradycyjnych. Również ich parametry magnetyczne są lepsze od tradycyjnych, a co najważniejsze; mniejszy poziom hałasu i mniejsze zniekształcenia przenoszonego sygnału. Jest to ważne w systemach audiofonicznych, gdyż rzutuje, na jakość dźwięku. Minusem tego rdzenia jest to, że jest jedną całością i przy budowie transformatora toroidalnego uzwojenie musi być nawijane na cały rdzeń, a nie, jak w tradycyjnych transformatorach na jego części. Nowa technologia podraża produkcję, ale wydłuża trwałość transformatora.

Zatem, pomimo wyższych kosztów produkcji, wyrób takich transformatorów jest opłacalny, a dzięki szerokiemu zastosowaniu, a co za tym idzie, dużej liczby odbiorców, producenci na zbyt nie narzekają. Produkowane są w kilku rodzajach; ekranowe elektrostatyczne i magnetyczne, hermetyzowane masą epoksydową, wyposażone w zabezpieczenie termiczne, z zamontowanym układem „soft start”.