szafy sterownicze

Elektryka – co powinieneś wiedzieć

Wiążąc swoją przyszłość z pracą elektryka, powinieneś przede wszystkim świetnie odnajdywać się w świecie praw fizyki. Szczególnie skup się na wszystkich zagadnieniach dotyczących prądu, musisz znać wszystkie oznaczenia, wiedzieć, czym różni się prąd stały od zmiennego, a także umieć obliczać napięcie elektryczne i rozładowywać je.

O szafach sterowniczych dowiem się na kursie

szafy sterowniczeTo bardzo ważne, żeby ostrożnie podchodzić do pracy, bo porażenie prądem może być nawet śmiertelne, przy zbyt wysokim napięciu. Pamiętaj o izolującym ubraniu. Jako elektryk będziesz musiał również zapoznać się z różnymi sprzętami, będziesz obsługiwał szafy rozdzielcze, które na początku kojarzyć ci się będą z tymi wszystkimi filmami o przecinaniu niewłaściwego kabla, ale to nic! Pamiętaj, że na kable mówimy przewody – jeśli chcesz brzmieć bardziej profesjonalnie. Zapewne w dzieciństwie kusiło cię, żeby dotknąć stacje transformatorowe, które zazwyczaj mają ostrzegawczą tabliczkę na sobie. Teraz będziesz mógł to zrobić, choć jedynie pamiętając o zasadach bezpieczeństwa podczas obcowania z prądem. Z pewnością na kursie dowiesz się, jak działają rekomendowane przez wielu szafy sterownicze oraz dlaczego tak ważne są rozdzielnice niskiego napięcia. Gdy będziesz zaczynał pracę, pewnie nie raz pomylisz się nazywając różne obiekty, ważniejsze jest jednak, żebyś nie pomylił się przy pracy. Wbrew pozorom, kable nie zawsze będą tak przejrzyście poukładane, a ty nie raz spędzisz mnóstwo czasu usiłując zrozumieć, dokąd prowadzi dany przewód i dlaczego został poprowadzony właśnie w ten sposób. Elektryka to również rozkuwanie ścian, jeśli masz alergię na pył, warto zainwestować w maseczkę ochronną na twarz. Jeśli nie będziesz miał planów instalacji elektrycznej w danym budynku, twoja praca raczej będzie bezowocna, bo każdy budynek ma w swoich murach ukryte niemożliwie długie labirynty przewodów.

Póki co nie zdajesz sobie jeszcze z tego sprawy, ale bycie elektrykiem to ciężka praca. Zarówno fizyczna, jak i psychiczna, więc upewnij się, że rozumiesz wszystkie reguły, zanim podejmiesz się pracy na tym stanowisku.