Hodowla żółwia stepowego

Miłośnicy zwierząt domowych mają różne gatunki uwielbianych zwierząt, które hodują z dużym zaangażowaniem. Jednym z takich gatunków są żółwie, a pośród nich, najpopularniejszy żółw stepowy. Jego hodowla nie jest trudna, ale wymaga przygotowania mu odpowiedniego miejsca do dalszej egzystencji.

Terraria dla żółwi stepowych

terrarium dla żółwia stepowegoŻółwie mieszkają w terrariach, które najlepiej jest umiejscowić w zaciszu naszego domu, tak aby im zbytnio nie przeszkadzać i nie płoszyć ich, gdyż wiodą powolne i spokojne życie. Terrarium będzie ich domem już do końca życia, dlatego powinno się je odpowiednio przygotować. Niezbędnymi elementami, które powinno zabierać terrarium dla żółwia stepowego to na pewno lampa grzewcza i lampa UVB, która emituje promieniowanie ultrafioletowe. Żółw stepowy żyje naturalnie w dość wysokiej temperaturze, którą musimy utrzymywać dla niego w terrarium. Lampy grzewcze są sprzężone z termostatem, który reguluje temperaturę w całym terrarium. Musi ona być zawarta w określonych wartościach inaczej żywot naszego żółwia może być dla niego dość ciężki. Niezbędne jest także odpowiednie wyposażenie dna terrarium. Nie powinno zabraknąć źródła wody, ani podłoża po którym żółwie będą się poruszały. Dobór właściwego podłoża to sprawa kluczowa, gdyż żółwie nie są mistrzami zwinności i w kiepskim podłożu mają trudności z poruszaniem się, dlatego unikajmy zwłaszcza zbyt piaszczystych podłoży.

Odpowiednio przygotowane terrarium dla naszego żółwia będzie dawało mu odpowiednie schronienie i warunki do życia. Nie zapomnijmy także o specjalnej, przygotowanej dla żółwi stepowych karmy, którą dostaniemy na pewno w profesjonalnych sklepach zoologicznych. Odpowiedni dobór składników odżywczych zapewni mu zbilansowaną dietę i odpowiedni rozwój na długi czas.