jajka

Jajka ekologiczne czy jaja ściółkowe?

Wiele osób decyduje się na prowadzenie zdrowego trybu życia, chcą wybierać świadomie produkty lepsze. Półki w sklepach uginają się pod produktami, które opisywane są jako ekologiczne czy bio. Często sięgamy po nie, chociaż są droższe i to nawet wielokrotnie od standardowych produktów.

jajka
jajka

Nie zawsze jest kwestia reklamy, ale naszego światopoglądu czy wrażliwości. Od wielu lat trwa debata, które jajka są lepsze, czy lepiej wybierać te pochodzące od kur żyjących w gospodarstwach ekologicznych czy tańsze jaja ściółkowe?

Ferma drobiu zajmuje się profesjonalną hodowlą kur. Warto zainteresować się jakie warunki posiadają fermy z których kupujemy produkty. Nie zawsze przypomina to zagrodę w której luzem biegają kury, a częściej fabrykę. Dzięki oznaczeniom na jajkach możemy wyróżnić 4 rodzaje chowów. I tak widząc nadrukowaną 3 na jajku widzimy, że to chów klatkowy. Wiele firm wycofało się lub jest w trakcie wycofywania jajek z tego chowu do produkcji swoich produktów. Warunki, które mają kury są klaustrofobiczne i nie zapewniają im należytego bezpieczeństwa czy komfortu. 2 na jajku oznacza chów ściółkowy kur.

To jajka z chowu, w którym kura posiada dostęp do piasku, ale nadal jej warunki nie są najlepsze. Numerem 1 oznaczone są jajka z wolnego wybiegu, który gwarantuje swobodny dostęp do wybiegu, aż wreszcie 0 czyli jajka ekologiczne. W tym chowie zwierzęta mają również wolny wybieg, a dodatkowo karmione są paszą posiadającą certyfikaty.

Ze wszystkich czterech typów chowu najprzyjaźniejsze dla kur są 1 i 0, ale wiąże się to z większymi cenami. Jeśli zależy nam na dobru kur warto kupować jajka ekologiczne od kur żyjących wolno.