Jak najlepiej obrabiać blachę?

 

Blacha należy do jednych z najczęściej używanych półproduktów, pochodzących bezpośrednio od stali. To właśnie z niej wytwarza się na przykład pokrycie dachowe wykorzystuje się ja także jako budulec garaży, czy też hal produkcyjnych. Ważne, by do jej obróbki użyć metod, które nie uszkodzą naniesionych na nią powłok ochronnych.

Jak działa prasa krawędziowa?

prasy krawędzioweW obecnych czasach blachy pozostają jedynymi z częściej wykorzystywanych półproduktów stalowych. Tworzy się z nich na przykład pokrycie dachowe, czy też wykorzystuje się je jako główny budulec garaży czy tez hal stalowych. Oczywiście, ze względu na takie zastosowania blacha wymaga odpowiedniej obróbki, do czego najlepiej wykorzystywać prasy krawędziowe. Maszyny te bowiem są zdecydowanie najbardziej efektywne jeżeli chodzi o obróbkę blachy, a jednocześnie nie naruszają znajdujących się często na blachach powłok ochronnych. Jest to możliwe dzięki temu, że prasy krawędziowe oddziałują na dana blachę od środka, z pomocą sił fizycznych i mechanicznych. Prasa krawędziowa pozwala na bardzo precyzyjne przełamanie i przedzielenie blachy w wybranym miejscu, lub też na jej zagięcie. Jednoczenie, naniesiona w wyniku galwanizacji na blachę powłoka ochronna pozostaje nienaruszona, nawet na krawędziach blachy. Tym samym, zaraz po obróbce dany arkusz blachy może być użyty, nawet w tych zastosowaniach, które wymagają od blachy dużej odporności na korozję. W obecnych czasach to właśnie prasy krawędziowe są tymi maszynami, które najczęściej wykorzystuje się do obróbki blachy.

Jest wiele maszyn, które teoretycznie można wykorzystywać do obróbki blachy. Należy jednak pamiętać o wyborze takiej, które nie naruszy w żaden sposób naniesionej na blachę powłoki ochronnej. Maszyna taka powinna wykorzystywać siły oddziałujące na blachę odśrodkowo.