Jak naturalnie leczyć menopauzę?

Statystyczna Polka przechodzi menopauzę w wieku 49 lat. Nie jest to reguła. Zahamowanie produkcji hormonów płciowych i zanik miesiączki może nastąpić wcześniej lub później.  Zazwyczaj przyjmuje się, ze przekwitaniem będą dotknięte kobiety w wieku 45 – 55 lat.

Menopauzę leczyć można naturalnie

naturalne leczenie menopauzySpadek produkcji hormonów płciowych takich jak estrogen i progesteron prowadzi do ustania cyklu miesiączkowego. Jeśli od ostatniego cyklu minie rok możemy mówić o menopauzie. Nie jest to łatwy czas dla kobiety. Towarzyszą temu dokuczliwe objawy takie jak uderzenia gorąca, rozdrażnienie, spadek aktywności seksualnej. Zmianie ulega wygląd. Włosy są mniej sprężyste, paznokcie stają się łamliwe, następuje wzrost wagi ciała. Wiele kobiet ma problem, żeby to zaakceptować co może prowadzić do depresji i różnego rodzaju lęków o dalsze życie. Lekarz może zaproponować zastępczą terapię hormonalną. Według danych z takiego rozwiązania korzysta tylko 17% kobiet z menopauzą. Dowodzi to, ze większość wybiera naturalne leczenie menopauzy. Są domowe sposoby na łagodzenie objawów. Można pić olejek goździkowy, by regulować temperaturę ciała i poradzić sobie z napadami gorąca i nocnymi potami. Powinno się spożywać więcej produktów zawierających witaminy K i D, gdyż menopauzie towarzyszy zwiększona łamliwość kości. Preparaty roślinne dostępne w aptece pomogą wyrównać nastrój i uspokoić skołatane nerwy. Ciekawą alternatywą jest coraz modniejsza terapia fitohormonami. Są to naturalne hormony roślinne, występujące w produktach, które spożywamy na co dzień. Bogata w fitohormony jest soja i inne warzywa strączkowe.

Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomoże utrzymać prawidłową wagę ciała i utrzymać organizm w dobrej kondycji. Zbilansowana dieta również odgrywa ogromną rolę w łagodzeniu objawów menopauzy.