Jak ułożyć nawierzchnię z kostki brukowej?

Wielu osobom wydaje się, że układanie kostki brukowej to proste zadanie. Jednak takie wydaje się tylko z pozoru, gdyż tak naprawdę wymaga sporo przygotowań. Dlaczego akurat kostka brukowa? Bo jest to jeden z najtrwalszych materiałów odporny na ścieranie a także mróz.

Układanie nawierzchni z kostki brukowej

układanie kostki brukowej wołominZanim przystąpimy do układania kostki brukowej powinniśmy ustalić cel jakiemu będzie służyła ta nawierzchnia bowiem może być ona przeznaczona na ścieżki ogrodowe lub być traktowana jako podjazd dla samochodów. Od funkcji jaką ma spełniać nawierzchnia zależy wiele czynników jej wykonania. Następnie warto wykonać szczegółowy projekt, według  którego będzie później układana kostka. Ważne jest, aby projekt był dobrze wykonany, ponieważ to zaoszczędzi wielu problemów na etapie jego wykonywania. Układanie kostki brukowej Wołomin składa się z 6 etapów. Pierwszy z nich to tak zwane korytowanie czyli przygotowanie gruntu pod nawierzchnię. Polega ono na usunięciu wierzchniej warstwy gleby, zazwyczaj na głębokość 25-40 cm, tak aby ułożone później warstwy i kostka były równe z resztą gruntu. Kolejnym etapem jest wykonanie podbudowy czyli wyrównanie dna koryta i wyłożenie odpowiedniej podbudowy, która wykonana jest z kruszywa grubego. Kiedy już to zrobimy możemy zabrać się za układanie brzegów a następnie za wykonanie podsypki, której zadaniem jest mocne osadzenie kostek brukowych. Piątym etapem jest już układanie kostki. Kiedy ułożymy już wszystkie kostki musimy jeszcze utrwalić nawierzchnię poprzez wysypanie piasku kwarcowego, który powchodzi w szczeliny.

Z kostki brukowej możemy nie tylko układać nawierzchnię, ale również schody. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni czy damy sobie radę z ułożeniem kostki to lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nawierzchnia posłuży nam przez wiele lat.