Kiedy zabrać dziecko do okulisty?

Wielu okulistów twierdzi, że rodzice bardzo często bagatelizują sprawę z wadą wzroku u dziecka i za późno zabierają je do okulisty. Kiedy dana wada wzroku wykryta by była wcześniej to można by było nie tylko zapobiec pogarszają się widzenia ale także naprawić wadę z którą dziecko ma problem.

Mity na temat okulistów

Okulista dla dzieci z Warszawy - GrochówWarto udać się do specjalisty, kiedy widzimy, że dziecko ma problemy ze wzrokiem i najlepiej to zrobić jak najwcześniej, aby później skorygować wadę wzroku. Wiele osób twierdzi, że dziecko gdy jest małe ma prawo zezować, ale jest to tylko zez fizjologiczny, który trwa do maksymalnie 8 tygodnia życia. Później już jeżeli dana wada wzroku się utrzymuje to jak najszybciej powinniśmy wybrać się do doświadczonego okulisty. Niektórzy rodzice zabierają dziecko do okulisty dopiero w momencie, kiedy wada wzroku zaczyna mu naprawdę przeszkadzać. Okulista dla dzieci z Warszawy – Grochów podkreśla, że do specjalisty od wzroku powinniśmy chodzić przynajmniej raz do roku, a nie tylko, wtedy kiedy widzimy problemy u dziecka. Warto również uprzedzić dziecko, że badanie wzroku jest bezbolesny i nie powoduje żadnego dyskomfortu. Jest to standardowe badanie kontrolne, które przeprowadzane jest tak, bo będzie tylko nie odczuwało żadnego stresu. Jak najszybciej powinniśmy udać się do specjalisty, kiedy widzimy że zez dziecka nie znika po 8 tygodniu jego życia.

Zawsze kiedy widzimy, że dziecko łzawi albo ma ropienie to jak najszybciej powinniśmy się udać do pediatry, a w momencie gdy problem nie ustępuje to zabieramy dziecko do okulisty. Ze starszymi dziećmi również powinniśmy przynajmniej raz w roku udać się do okulisty i zwłaszcza wtedy kiedy dziecko zaczyna mrużyć oczy, aby dokładnie zobaczyć coś lub podczas czytania, bo to są wyraźne sygnały, że występuje problem ze wzrokiem.