Korygowanie nierówności gipsem

Gips szpachlowy oraz gładź gipsowa są pojęciami często mylonymi w budownictwie. W rzeczywistości to dwa odmienne produkty o różnych właściwościach i zastosowaniu. Gładź jest drobniejsza w uziarnieniu, a wykorzystuje się ją do uzyskania idealnie gładkiego podłoża, ścian. Gips szpachlowy koryguje większe nierówności.

Szpachlowanie ścian gipsem

szpachla gipsowaGips szpachlowy nie tylko wyrównuje ściany i podłoże. Wykorzystywany jest również przy precyzyjnym wyprowadzaniu płaszczyzn ścian, sufitów i kątów. Swoje funkcje zawdzięcza szczególnym właściwościom – możliwości nakładania grubej warstwy jednorazowo oraz wytrzymałości. Poza tym szpachla gipsowa jest niezwykle przyczepna do podłoża, dlatego służy także do formowania niewielkich elementów dekoracyjnych i łączenia ze ścianą np. płyt, czyli prefabrykatów gipsowych. Odznacza się o wiele większą twardością, niż gładź gipsowa, dlatego ciężko ją szlifować. Szpachla gipsowa stosowana jest zarówno w starym budownictwie, gdzie ściany i kąty nie do końca zostały wypoziomowane, ale również w nowych budynkach do niwelowania niewielkich nierówności. Jednorazowo możemy nakładać spore warstwy gipsu, dzięki czemu w ciągu jednego cyklu roboczego jesteśmy w stanie wyrównać duże nierówności i braki w pionie. Szpachla gipsowa stosowana jest wewnątrz budynków, ponieważ nie może być narażona na zwilgotnienie. Można ją kupić w formie proszku, a jej rozrabianie jest bardzo proste. Wystarczy dolać do niej wody w odpowiednich proporcjach.

Gips szpachlowy jest szeroko stosowany w budownictwie, szczególnie starego typu. Służy korygowaniu nierówności oraz poprawianiu kątów ścian i podłoża. Charakteryzuje się niezwykłą przyczepnością, co powoduje że jest trwałym materiałem. Wysycha dosyć szybko, szczególnie w niewilgotnych i ogrzewanych pomieszczeniach.