Koszulka termokurczliwa alternatywą dla taśmy izolacyjnej

Często podczas naprawy urządzeń elektronicznych czy składania układów zachodzi konieczność połączenia ze sobą dwóch przewodów. W takiej sytuacji należy odizolować końcówki obu przewodów a następnie je ze sobą spoić poprzez lutowanie. W ten sposób powstaje połączenie, które jest zdolne do przewodzenia prądu. Jednak w takiej postaci powierzchnia połączonego przewodu jest potencjalnie niebezpieczna dla człowieka ponieważ panuje na niej potencjał.

Termokurczki i współczynnik termokurczliwości

Koszulki termokurczliweW związku z tym należy zaizolować połączenie żeby było ono bezpieczne w użytkowaniu a także nie było wrażliwe na warunki otoczenia. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się zwykłą taśmę izolacyjną, która zapewnia wymaganą ochronę. Koszulki termokurczliwe są alternatywą dla wcześniej opisanego rozwiązania. Charakteryzują się one zwężaniem swojej średnicy po przyłożeniu źródła ognia. W ten sposób uzyskiwana jest bardziej szczelna izolacja niż w przypadku zwykłej taśmy. Koszulki termokurczliwe są powszechnie stosowane w elektronice podczas dokonywania różnych napraw. Na rynku istnieje wiele odmian. Różnią się one między sobą przede wszystkim średnicą, kształtem, współczynnikiem kurczliwości czy kolorem. Dzięki temu mogą być one stosowane w różnego rodzaju aplikacjach, które wymagają szybkiego i pewnego zaizolowania powierzchni gołego przewodu. Termokurczki są sprzedawane na sztuki, które zawierają dany odcinek materiału.

Można je zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych oraz sklepach internetowych co sprawia, że są one powszechnie dostępne. Rozwiązania te ze względu na swoją prostotę, dostępność oraz niski koszt zakupu sprawiają, że są one bardzo często stosowane zarówno przez instalatorów, serwisantów jak i również osób hobbystycznie zajmujących się elektroniką. Jak widać na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, które pozwalają w bezpieczny sposób izolować połączenia elektryczne.