Lustro szlifowane, cięte, czy fazowane?

Lustro pełni nie tylko rolę użytkową, ale także estetyczną. Ich wybór na rynku jest ogromy. Różnią się między sobą rozmiarami, kształtami, umieszczane są w ramach, lub montowane w drzwiach szafy. Posiadają szereg różnych zastosowań. Do wyboru są także lustra cięte, szlifowane lub fazowane.

Lustro szlifowane i fazowane – jakie są różnice?

lustra fazowane na wymiarLustra cięte, ze względu na brak dodatkowej obróbki, mają ostre krawędzie, przez co umieszczane są często w ozdobnych ramach. Jest to najczęściej spotkany rodzaj luster w sklepach meblowych. W przypadku bardziej spersonalizowanych rozwiązań istnieje możliwość wyboru pomiędzy lustrem szlifowanym lub fazowanym. Szlifowanie polega na zabezpieczeniu ostrych krawędzi elementów szklanych poprzez ich szlifowanie pod kątem prostym. Ze względu na brak dodatkowych zdobień, tego typu dekoracje doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym, pełnienia funkcji użytkowych (umieszczone jako drzwiczki), lub dekoracyjnych (jako lustrzane kafelki). Lustra fazowane różnią się od ciętych tym, że szlifowanie odbywa się pod dowolnym kątem, dzięki czemu powstają 1 – 4 cm fazy. Jest to sposób wykorzystywany przede wszystkim do dekorowania krawędzi luster. Ze względu na wysoką personalizację wyrobu, bardzo pożądane są lustra fazowane na wymiar. Daje to możliwość wykonania różnorodnych rozmiarów, wzorów, czy szerokości faz. Są to lustra bardzo estetyczne i eleganckie, bardzo często stosowane w przedpokojach oraz łazienkach.

Fazowanie bardzo często wykorzystywane jest przy produkcji ozdobnych luster kolorowych, produkowanych na bazie barwionego szkła. Ze względu na obecność pigmentu w szkle, kolory odbite są nieco przekłamane, przez co lustro pełni głównie funkcje dekoracyjne, a estetyczny faz dodaje mu elegancji.