Łysienie plackowate – jak się leczy?

 

Choroby skóry głowy, skutkujące ubytkiem włosów są szczególnie przykre dla kobiet. Bardzo dużo osób zmaga się z łysieniem plackowatym. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów, szczególnie wśród osób młodych. Dowiedz się jakie są metody leczenia tej choroby.

W jaki sposób leczy się wypadanie włosów?

leczenie łysienia plackowategoPrzyczyna powstawania łysienia plackowatego nie jest do końca znana. Szacuję się, że może mieć podłoże genetyczne, autoimmunologiczne, hormonalne, oraz psychiczne. Najczęściej dotyka osób młodych, przed 30 rokiem życia i dzieci. Charakterystycznym objawem dla tej choroby jest utrata włosów w danym obszarze, doprowadzająca do łysych placków na skórze głowy. Podejrzewając u siebie tą chorobę, powinniśmy się udać do dermatologa i trychologa, oraz wykonać badania laboratoryjne, aby wykluczyć inne choroby tj. morfologia krwi z rozmazem, badanie ogólne moczu, oznaczenie poziomu ferrytyny, wit. B12, żelaza, magnezu oraz hormonów (prolaktyny, FT3, FT4, TSH). Jak wygląda leczenie łysienia plackowatego? Metoda leczenia jest uzależniona od rodzaju łysienia plackowatego. Najczęściej rozróżnia się łysienia: ogniskowe, obrzeżne, pasmowate, całkowite, rozlane. Terapia skupia się na leczeniu ogólnym i miejscowym. Głównym składnikiem leków są glikokortykosteroidy. Mogą być podawane śródskórnie, oraz miejscowo w postaci maści, kremów, żelów i wcierek. Ponadto jako uzupełnienie leczenia często stosuje się fototerapię i mezoterapię.

Włosy za ważne dla każdego. Mężczyźni mają o tyle łatwiej, że w przypadku choroby mogą je po prostu ściąć. Kobiecie niestety nie wypada, dlatego to one cierpią najbardziej przez choroby skóry głowy. Schorzenie to jest na tyle oporne, że domowe i niekonwencjonalne metody nie pomogą.Proces leczenia musi być prowadzony przez dobrego specjalistę dermatologa, trychologa, a najlepiej przez obu z nich.