Magia cyrkowych pokazów

Jako dziecko uwielbiałam cyrk. Właściwie nie jestem w stanie tak od razu wskazać, czyje występy lubiłam najbardziej. Zachwycali mnie akrobaci, zwłaszcza ci, co robili swoje sztuczki wysoko pod kopułą namiotu, bawili mnie też klauni. Ale chyba jednak najbardziej moją uwagę pochłaniali magicy. Zresztą magia i iluzja dalej są bardzo bliskie mojemu sercu i staram się przynajmniej raz w miesiącu obejrzeć jakiś pokaz. Chociażby przez Internet. 

Pokaz magii na żywo

cyrkowe pokazy magiczneNie da się jednak ukryć, że nic nie jest w stanie zastąpić takich pokazów magii na żywo. W końcu w tym tkwi największa, nomen omen, magia – w tym, że człowiek widzi na żywo pokaz, w którym nie może się doszukać oszustwa szklanego ekranu, bo wszystko to dzieje się pod jego własnym nosem. I wszystko to jednocześnie jest prawdziwe i nie jest prawdziwe. Na tym właśnie polega prawdziwa magia. I nie da się ukryć, że cyrkowe pokazy magiczne potrafią wprawić w zachwyt nawet najbardziej zatwardziałego sceptyka tego typu rzeczy. W końcu raz na jakiś czas warto jest dać się porwać ulotnemu pięknu, które stanowi przecież sedno tego typu pokazów. Oczywiście, każdy dorosły zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma w tym wszystkim żadnego czynnika nadprzyrodzonego. Należy jednak odpowiedzieć sobie na jedno, zasadnicze pytanie – czy to wszystko ma znaczenie? I wtedy bardzo szybko okazać się może, że właściwie niekoniecznie. Bo znaczenie ma tylko magia, która dzieje się przed ludzkimi oczami w tym jednym, konkretnym momencie. I jeżeli choć przez chwilę człowiek zapomni o tym gdzie jest i kim jest – to będzie znaczyło, że pokaz spełnił swoją rolę.

Dobry pokaz magii, prawdziwa sztuka iluzji warta jest każdej ceny i każdego poświęcenia. Warto też taki pokaz na żywo zobaczyć chociaż raz w życiu. To może bardzo zmienić percepcję. Pokazać człowiekowi, że świat jest pełen dziwów, które warto odkrywać.