Monitory specjalistyczne używane przez lekarzy

 

Stawianie diagnoz lekarskich oraz wyświetlanie wszelkiego rodzaju wyników badań w formie pisemnej lub graficznej, wymaga zastosowania specjalnego rodzaju monitorów. Dzięki temu możliwe staje się nie tylko samo wyświetlanie danych, ale także ich przedstawianie w wysokiej rozdzielczości na specjalnym ekranie LCD. Jakie funkcje posiadają monitory, które znajdziemy w szpitalach i ośrodkach?

Monitory stosowane w placówkach służby zdrowia

Monitor medycznyWiele modeli monitorów posiada możliwość dotykowego korzystania z ekranu. Lekarz używa do tego celu palców lub specjalnie zaprojektowanych do tego celu rysików. Monitor medyczny może służyć do wyświetlania wyników badań czy obrazów medycznych, które są pokazywane w dużej rozdzielczości. Jednym z elementów działania monitorów tego typu jest wyświetlanie badań USG. Kolejnym ważnym typem monitora dla placówek medycznych jest model, który umożliwia skuteczne i szybkie wykrywanie raka. Modele mammograficzne monitora umożliwiają na przykład wczesne postawienie diagnozy, w przypadku wykrycia raka piersi. Dzięki wysokiej rozdzielczości ekranu, możliwe jest dokładne wyświetlenie kliszy, co jest możliwe dzięki rozdzielczości, która przekracza często 5 MP. Do monitorów używanych w branży medycznej zaliczymy także wszelkiego rodzaju ekrany wielkoformatowe, które umożliwiają wyświetlanie obrazów kardiologicznych, endoskopowych czy angiograficznych.

Wielkoformatowe ekrany mogą być stosowane w salach, co jest możliwe dzięki szerokiemu kątowi widzenia. Wiele tego typu monitorów jest zatem stosowanych przez gremia lekarskie podczas narad, lub stanowi istotną część stawiania diagnoz lekarskich, lub podejmowania decyzji o operacji, która może uratować życie danemu pacjentowi. Dobra widoczność możliwa jest dzięki regulacji ostrości obrazu.