Nowe wyzwanie i poszukiwanie nawyków w domu seniora

 

Pobyt w domu spokojnej starości kosztuje – oczywiście chodzi tutaj o prywatne domy dla seniorów. Opłaty ponosi rodzina, która decyduje się na umieszczenie osoby starszej w domu opieki. Oczywiście nie są to bardzo duże pieniądze.

Dostosowanie się do reguł panujących w domu spokojnej starości

prywatny dom opiekiWiele zależy od tego, jaki to dom opieki, gdzie się znajduje, czy jest to pokój jednoosobowy czy kilkuosobowy i oczywiście od tego w jakim stanie jest osoba starsza i jakiego rodzaju opieki wymaga. Nowe miejsce dla seniora jest oczywiście nowym wyzwaniem. Osoba starsza musi przyzwyczaić się do nowego miejsca, a przede wszystkim wyrobić nowe przyzwyczajenia. Zdarza się, że osoby starsze boją się odseparowania od rodziny. Zazwyczaj jednak osoba starsza szybko przyzwyczaja się do nowych warunków – szczególnie jeśli nawiąże kontakt ze swoimi rówieśnikami. Bez wątpienia prywatny dom opieki to dobre rozwiązanie dla osób starszych, które większość czasu spędzają samotnie. Oczywiście osoba starsza może być odwiedzana w domu opieki nawet codziennie. Wskazane jest nawet, by rodzina regularnie odwiedzała seniora. Osoba starsza musi dostosować się do reguł, jakie panują w domu seniora. Na pewno należy zapomnieć o paleniu papierosów w domu opieki, spożywaniu alkoholu na terenie ośrodka. W każdym ośrodku panują odpowiednie zasady, do których należy się dostosować.

Właśnie dlatego dom opieki to dobre miejsce nie tylko dla seniorów schorowanych, którzy potrzebują stałej opieki. Jest to też miejsce dla osób starszych, które po prostu potrzebują towarzystwa. Osoby starsze często czują się samotne i odrzucone, a w domu opieki na pewno się to zmieni. Jeśli rodzina ma zbyt mało czasu, by zająć się osobą starszą, to na pewno lepszym rozwiązaniem, jest przekazanie jej do domu seniora, gdzie uzyska profesjonalną opiekę.