Ogrzewanie kilku pomieszczeń za pomocą kominka z płaszczem

Jest wiele różnych metod ogrzewania domu. Nadal najczęściej wybieranym ogrzewaniem jest ogrzewanie centralne. Sporo osób marzy jednak o posiadaniu kominka w domu jednorodzinnym. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i mieć w domu kominek, który będzie ogrzewał nie tylko to pomieszczenie, w którym się znajduje.

Zasada działania kominków z instalacją płaszcza wodnego

kominki z płaszczem wodnymMożliwe jest to dzięki zastosowaniu specjalnego płaszcza wodnego. Jest to instalacja, która otacza cały kominek (palenisko). W instalacji płaszcza wodnego znajduje się woda, która ulega nagrzaniu, a następnie może być rozprowadzana za pomocą rur do grzejników znajdujących się w różnych pomieszczeniach. Rzadko jednak sprawność kominka z płaszczem wodnym jest tak duża, by ogrzać cały dom. Częściej kominek z płaszczem wodnym stosowany jest jako dodatek do głównego ogrzewania. Można jednak bez problemu ogrzewać zimą kilka pomieszczeń w domu, stosując takie rozwiązanie. Oczywiście kominki z płaszczem wodnym można opalać różnymi środkami. Najbardziej popularne jest drewno kominkowe. Najlepsze jest drewno twarde i suche. Może to być drewno dębowe. Takie drewno ma też inną zaletę – powoduje, że osadza się mniej sadzy. Do kominków z płaszczem wodnym można domontować specjalne systemy oczyszczające. Działają one na zasadzie różnicy ciśnień – to sprawia, że sadza nie przywiera do przedniej ściany kominka. Ogień jest widoczny w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek.

Drzwiczki kominka wykonywane są ze specjalnego szkła odpornego na wysokie temperatury. Dzięki temu można cieszyć się nie tylko ciepłem, ale również widokiem ognia w kominku. Kominek z płaszczem wodnym może ogrzewać wodę do kąpieli (gromadzoną w bojlerze). Koszt instalacji takiego kominka zależy od jego wielkości, sprawności, zastosowanych technologii oraz opału.