Pompy ciepła w nowoczesnym budownictwie

 

W budownictwie rozkwit przeżywają geotermalne technologie. Każdy dąży do obniżenia kosztów eksploatacyjnych w nowym domu i uniezależnienia się od dostawców chociażby energii. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na baterie słoneczne czy pompy ciepła do ogrzewania domu. Wszystkie te rozwiązania przekładają się także na nasze środowisko.

Wykonywanie odwiertów dla pomp ciepła

odwierty pod pompy ciepłaWszystko zaczyna się od projektu geologicznego. Uwzględnione w nim informacje i prace pozwolą ocenić ile pomp ciepła będzie potrzebnych do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Wpływ na to ma także budowa geologiczna terenu, na którym rozpoczynamy budowę. Odwierty pod pompy ciepła wykonywane są na głębokości od 30 do 200 m. Cena za taki odwiert wynosi od 40 zł za metr wiercenia. Jeśli chcielibyśmy zwiększyć wydajność źródła możemy zwiększyć głębokość odwiertów do 30% w stosunku do zaleceń, jakie podaje producent. Odwierty pod pompy ciepła możemy wykonać na dowolnym etapie budowy domu. Oczywiście najlepiej byłoby to zrobi w momencie wytyczenia na działce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić takie odwierty gdy są już zalane fundamenty lub gdy nawet dom już został postawiony. Teoretycznie prace te powinno wykonywać się gdy temperatura powietrza jest dodatnia. Ale wiele firm oferuje wiercenie odwiertów przez cały rok. Większość z nich nawet w okresie zimowym oferuje najniższe ceny. Przy obecnych zimach bez mrozu i śniegu można rozważyć taką opcję aby trochę zaoszczędzić.

Samych metod wiercenia odwiertów jest kilka. To jaka metoda zostanie zastosowana również zależy od warunków genealogicznych terenu. Sam odwiert to jedno, ale jego nieodłączną częścią jest sonda. Razem z wykonaniem odwiertu możemy zamówić taką sondę. Odwierty powinno wykonywać się w określonej odległości od budynku w zależności od tego ile odwiertów planujemy.