Profesjonalne badania kleszczy

Posiadam psa i trzy koty. Mieszkam w domku jednorodzinnym. Moje koty wychodzą do ogródka, czasami wybiorą się na dłuższą wyprawę. Z kolei pies codziennie wychodzi na spacery na smyczy, od czasu do czasu przebywa w ogrodzie. Wiosną i latem muszę zbadać o swoje zwierzęta domowe i zapewnić im ochronę przed pchłami i kleszczami.

Zbadanie kleszcza nie stanowi większego problemu

kleszcz badanieJako szczęśliwa posiadaczka zwierząt domowych, trzech kotów i psa, doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że trzeba się nimi odpowiednio zajmować. Moje koty i pies są regularnie badane przez weterynarza, ponadto też stosuję dobrej jakości karmę, zawierająca dużą ilość mięsa. W okresie wiosennym stosuję również preparaty przeciw pchłom i kleszczom. Dzięki takiemu rozwiązaniu moje zwierzaki są chronione przed pasożytami. Co jakiś czas jednak trzeba znowu zastosować odpowiedni środek. Mimo wszystko jednak od czasu do czasu zdarza się, że w sierści moich kotów znajdę kleszcza. Wówczas go usuwam i odkażam ukąszone miejsce. Muszę dodać, że kleszcze potrafią być bardzo niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Moja koleżanka na przykład była zarażona boreliozą przez kleszcza. Na szczęście dosyć szybko udało się ją wyleczyć. Warto czasem przeprowadzić kleszcz badanie i sprawdzić, czy dany osobnik nie przenosi groźnych chorób. Badanie kleszcza jest o wiele mniej kosztowne i skomplikowane, niż badanie człowieka. Dzięki badaniu można uzyskać pewność, że wszystko jest w porządku.

Ukąszenie przez kleszcza może okazać się niezwykle groźne w skutkach. Dlatego też warto się przed nimi chronić. Warto podkreślić, że kleszcze mogą być groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Istnieją sprawdzone preparaty na pchły i kleszcze dla psów i kotów, które skutecznie odstraszają pasożyty.