Przygotowanie do gięcia blachy

 

Wielu z nas, którzy interesują się produkcja różnych detali z metalu, niejednokrotnie oglądało w telewizji liczne programy dokumentalne, które prezentują sposób produkcji wybranych detali. W telewizji proces gięcia blachy wydaje się dziecinnie prosty, lecz w rzeczywistości jest to twardy orzach do zgryzienia. Należy wystrzegać się wielu błędów, a ponadto uważać na swoje bezpieczeństwo podczas pracy przy giętarce.

Czym jest rozwinięcie blachy?

gięcie blach bydgoszczW zakładach przemysłowych dość często można spotkać się z określeniem krawędziarka, która jest niczym innym jak pokaźnych rozmiarów giętarką do blach. O ile gniemy blachę na przysłowiowe oko, o tyle  jest to proces stosunkowo prosty. Schody zaczynają się w momencie, gdy po gięciu mamy otrzymać określone wymiary detalu, a jeśli dodać do tego jeszcze otwory wykonywane w blasze przed jej zagięciem, to mamy do czynienia z wyższą szkołą jazdy. Każde dokładne gięcie blach bydgoszcz powinno być poprzedzone obliczeniem rozwinięcia danej blachy. Czym jest rozwinięcie? To nic innego jak płaski arkusz blachy o określonych rozmiarach, który po zagięciu w odpowiedni sposób da na detal o określonych w projekcie wymiarach. Jeśli mamy do wykonania całą partię detali, to warto wykonać tak zwane próbne gięcie, które pozwoli ocenić jakość wykonanego detalu, bo chyba nikt nie chciałby doświadczyć sytuacji, w której klient odmawia odbioru zlecenia opiewającego na kilka tysięcy sztuk detalu, który okazuje się niezgodny ze złożonym zamówieniem.

Prasę do gięcia blach należy regularnie serwisować, bo naprawa w razie usterki może być bardzo kosztowna. Nie mniej jednak niespodziewane usterki się zdarzają, a wtedy należy natychmiast zaprzestać korzystania z maszyny aż do czasu całkowitego usunięcia awarii przez specjalistę.