pociąg

Remont na kolei

Na naszym dworcu od kilkunastu tygodni robiony jest remont. Trzeba przyznać, że powoli zaczynają być widoczne pozytywne zmiany. Dworzec tkwił głęboko w latach dziewięćdziesiątych. Turyści jacy przybywali byli bardzo zdziwieni, że takie miasto jak nasze posiada tak obskurny dworzec.

Jak powinien wyglądać dworzec?

pociągAle co zrobić, skoro na remont wciąż nie było finansowych środków? Szyć należało z tego co jest. Kiedy został ogłoszony przetarg na remont każdemu pracownikowi z serca spadł kamień. Wreszcie nie będziemy musieli się wstydzić. Z dumą wystawione były na obraz publiczny wizualizacje nowego miejsca. Przede wszystkim w samym centrum budynku jak i na zewnątrz znajdować się będzie zegar kolejowy. Wreszcie czujemy, że wejdziemy w dwudziesty pierwszy wiek. Jednak zegary to tylko jedna rzecz, która zostanie zmieniona. Na uwagę zasługują także infokioski. Sama nie miałam pojęcia co to jest – jak się okazało to świetne urządzenie w bardzo krótkim czasie osobie poszukującej informacji jej udzieli. Dodatkowo po boku maszyny znajdować się będzie guzik dla osób mających problem ze wzrokiem – będzie wersja audio. Natomiast Ci, którzy nie widzą i nie słyszą będą mogli polegać na elementach wykonanych w alfabecie Braila. Postawionych zostanie także kilka biletomatów – klienci płacący w nowoczesny sposób kupić będą mogli bilety nie podchodząc do kasy, co zmniejszy kolejki. Z tego co wiem zamówione również zostały tablice kolejkowe czyli część informacji kolejowej.

Na nich znajdą się rozkłady jazdy, informacje dla podróżnych a także telefony ratunkowe. Wierzę, że kiedy remont się zakończy nasz dworzec będzie jednym z najpiękniejszych w całym kraju. Z takimi nowinkami technicznymi zapewne będziemy najbardziej innowacyjni być może nawet w całej Europie. Wtedy by było.

Więcej w temacie można znaleźć na: http://kzl.pl