Rola i znaczenie solarów słonecznych

Odnawialne źródła energii to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć w całości lub po części darmowe źródło ciepła. Obecnie najbardziej popularną metodą wspomagania ogrzewania są kolektory słoneczne. Warto jednak zaznaczyć, że dobrze dobrane solary mogą przez parę miesięcy w roku zapewnić od 80 do 90% zapotrzebowania na ciepło.

Energia cieplna słońca jako bezpłatna energia

solary cenaKolektor słoneczny to urządzenie służące do konwersji energii słonecznych na energie cieplną. Tak powstałe ciepło może zostać wykorzystane do podgrzania wody użytkowej bądź do podgrzewania pomieszczeń. Wśród najpopularniejszych typów kolektorów słonecznych wymienić można dwa: kolektory płaskie i kolektory próżniowo-rurowe. Płaskie rury zbudowane są z absorbera, orurowania, obudowy w postaci przykrycia szklanego. Zadaniem głównym absorbera jest przetwarzanie energii słońca na energię cieplną, która jest rozprowadzana za pomocą blachy i rur miedzianych lub aluminiowych. Ważne by taki solary cena posiadał odpowiednią obudowę, która wykonana jest ze szkła, gdzie jego zadaniem jest ochrona go przed działaniem czynników zewnętrznych i utratą ciepła. Kolektor próżniowy posiada podobną budowę jak kolektor płaski tylko z tą różnicą, że absorber jest w próżni, a niektóre kolektory posiadają dodatkowo zamontowane zwierciadło. Zadaniem zwierciadła jest dodatkowe doświetlanie absorbera od strony słońca. Ważnym elementem każdego kolektora słonecznego jest wymiennik ciepłą, w którym krąży nośnik ciepła. Najczęściej jest to glikol, woda lub gaz. Kolektory zazwyczaj montuje się na dachach budynku, rzadziej spotyka się urządzenia montowane na elewacji lub gruncie.

Kolektory słoneczny stanowią świetnie rozwiązanie dla osób, które szukają nie tylko oszczędności pod względem finansowym ale również myślą o środowisku naturalnym. Najlepszym rozwiązaniem będzie jeżeli kolektory słoneczne kupimy od profesjonalnej firmy zajmującej się zarówno produkcją, ale i montażem.