Silos do przewozu materiałów sypkich

Choć pierwszym skojarzeniem na słowo „silos” jest u większości osób stalowa budowla przeznaczona do przetrzymywania paszy, nie oznacza to, że tylko takie silosy istnieją wokół nas. Pod tą nazwą kryją się bowiem także specjalistyczne naczepy, które służą do przewozu sypkiego materiału – może być nim mąka, cukier, wspomniana pasza, jak i cement, wapno czy dowolny granulat chemiczny.

Funkcjonalność naczep z silosami

silos do przewozu mąkiSilosy tego typu charakteryzują się zazwyczaj dużą pojemnością i można za nich pomocą przetransportować wiele ton towaru za jednym razem, a następnie szybko go rozładować. Dlaczego? Ponieważ taki silos do przewozu mąki czy cukru jest zbiornikiem ciśnieniowym, a więc podczas rozładunku wykorzystuje się powietrze pod ciśnieniem, które wypycha materiał ze zbiornika w inne miejsce. Jest to zatem bardzo skuteczne rozwiązanie, dlatego takie silosy są podstawowym taborem transportowym firm z branży spożywczej czy chemicznej. Dodatkowo najczęściej wyposaża się te specjalistyczne cysterny w urządzenie, które służy do rozgęszczania zbitego materiału – dzięki temu łatwiej można się go pozbyć ze zbiornika. Ponadto stosuje się pneumatyczny wibrator, którego zadaniem jest zapobieganie sytuacji, gdy materiał mógłby przykleić się do ściany zbiornika. Nie chcemy mieć przecież żadnych strat towaru, dlatego najlepiej decydować się na silosy właśnie z takim wyposażeniem. Będzie ono bez wątpienia przydatne, chociaż takie silosy są nieco droższe. Jednakże przy zakupie powinniśmy zwracać uwagę także na to, czy taki silos łatwo czyścić.

Jednego dnia może on bowiem służyć do przewozu mąki, drugiego dnia – cukru, a nie chcemy przecież, żeby resztki materiału wymieszały się z innym towarem. Czyszczenie silosu jest więc bardzo ważne. Pamiętajmy więc o zakupie naczep o najwyższej jakości, one spełnią nasze oczekiwania pod każdym względem.