Terapia TSR coraz popularniejsza

Coraz więcej osób decyduje się na terapie u psychologa czy psychiatry. Bardzo ważne jest jednak, aby znaleźć doświadczonego specjalistę, który będzie w stanie na pomóc, a nie zrazi do tego rodzaju spotkań oraz wsparcia w trudnym czasie. Należy podkreślić, że z terapii korzystają osoby zarówno zmagające się z różnymi problemami, jak i te, które chcą popracować nad swoimi ograniczeniami i skupić się na rozwoju.

Jak przebiega terapia skoncentrowana na rozwiązaniu?

tsrNiezwykle popularna w przeciągu ostatnich lat jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach mająca na celu pokazać pacjentowi jego wszystkie mocne strony. W terapii tsr przede wszystkim nie analizuje się przeszłości, szczególnie dalekiej mającej związek z dzieciństwem. Nie porusza się więc trudnych i smutnych tematów tak jak ma to miejsce podczas standardowych terapii psychologicznych. Rolą terapeuty jest przede wszystkim pokazanie pacjentowi jego mocnych stron oraz tego, jak może sobie w pełni samodzielnie poradzić z życiowymi problemami, które pojawiają się u każdego co jakiś czas. Wspólnie opracowywane są cele na przyszłość oraz plan działania na najbliższe miesiące a nawet lata. Małe kroki i zmiany sprawią, że pacjent będzie coraz pewniejszy i przede wszystkim zaufa sam sobie. Bardzo ważne jest właśnie to, by dana osoba zaczęła żyć w zgodzie z samym sobą, zamiast spełniać oczekiwania innych.

Psycholog skupia się na tym, co dzieje się teraz oraz na przyszłości. Nie wraca się do przeszłych zdarzeń, ponieważ terapia ma być pozytywna i skupiać się na pozytywnych aspektach życia. Niejednokrotnie pacjent potrzebuje ukierunkowania na niezbędne zmiany, jednak głównym celem takiej terapii jest samodzielne radzenie sobie w codziennym życiu – zaufanie we własne możliwości i wiedzę.