Uprawa kukurydzy na glebach ciężkich i lekkich

W Polsce wielu rolników zajmuje się uprawą kukurydzy. Nie każdy jednak wie o tym, jakiej gleby potrzebuje to zboże i jakie nawozy stosować. Przede wszystkim kukurydza nie lubi gleb ciężkich, ilastych. Jeśli gleba na danym terenie jest bardzo podmokła, to niestety kukurydza nie będzie na niej dobrze wzrastać.

Fosfor, magnez i potas w nawozach do kukurydzy

polecany nawóz do kukurydzyNajlepszą glebą dla kukurydzy jest gleba lekka, może to być również torf niski. Bardzo często jest to gleba uboga w miedź. Nawożenie upraw kukurydzy wcale nie jest skomplikowane. Wiele zależy od tego, na jakiej glebie uprawiane jest zboże. Przykładowo: jeśli kukurydza uprawiana jest na glebie bardzo kwaśnej. To warto zdecydować się na nawożenie po zbiorze przedplonu przy pomocy węglanu wapnia. Inaczej dzieje się w przypadku gleby, która jest uboga w magnez (jest to pierwiastek, którego kukurydza potrzebuje w dość dużych ilościach). Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wapna magnezowego. Dlatego polecany nawóz do kukurydzy bardzo często zawiera duże ilości magnezu. Nie da się ukryć, że pod względem pobierania składników pokarmowych z gleby, kukurydza jest bardzo wymagająca. Chodzi tu nie tylko o magnez, ale również inne pierwiastki. Wystarczy wspomnieć o fosforze i potasie. Nawozy zawierające fosfor i potas powinny być wymieszane z glebą na głębokości nawet 20 cm. Jeśli stosujemy nawozy kompleksowe, to najlepiej robić to jesienią: pod orkę.

W przypadku gleb lżejszych można nawozić uprawę kukurydzy wczesną wiosną. Dawki konkretnych nawozów są różne. Zawsze trzeba sugerować się tym, co jest napisane na etykiecie. Nie można obniżać tych dawek lub zawyżać (do tego dochodzi bardzo często), bo zarówno nadmiar pierwiastków jak i ich niedobór (magnezu, fosforu) wpływa negatywnie na uprawę i w konsekwencji na zebrane plony.