Wymarzona altanka z drewna

 

Posiadając swój własny ogród, warto pomyśleć o jego odpowiednim urządzeniu, żeby był nie tylko ładny, ale też i funkcjonalny. Jednym z elementów, które nadają naszemu ogrodowi funkcjonalności, jest altanka. Dzięki niej możemy przesiadywać w ogrodzie, nawet podczas deszczu ciesząc się świeżym powietrzem, poza deszczem dach altanki ochroni nas przed nadmiernym słońcem.

Budowa altany drewnianej

altanki drewnianeNa altankę są dwa sposoby albo możemy ją kupić gotową, albo zbudować taką, jaką chcemy samemu. Z racji tego, że altanki należą do obiektów małej architektury, więc nie potrzebujemy na budowę żadnego pozwolenia, to skupmy się na tej drugiej opcji. Budowa altanki jest bardzo prosta, najpierw należy wybrać materiał, z jakiego będzie wykonana cała konstrukcja. Najpopularniejszym materiałem jest drewno, ponieważ doskonale się ono spisuje w zetknięciu z działaniem warunków atmosferycznych, łatwo się obrabia, jest lekkie i bardzo dobrze wygląda. Altanki drewniane cieszą się popularnością, na całym świeci, z racji swojej funkcjonalności. Jeśli zdecydujemy, że nasza altanka będzie z drewna, to unikniemy kosztów związanych z wylaniem solidnego fundamentu, ponieważ nie będzie on potrzebny. Konstrukcja z drewna jest na tyle lekka, że nie potrzebuje aż tak solidnej podpory, wystarczy wylać beton o grubości kilkunastu centymetrów. Taka płyta betonowa spełni funkcję fundamentu. Następnie należy przymocować drewniane elementy całej konstrukcji, możemy to zrobić przy pomocy śrub i metalowych kątowników. Ostatnim elementem jest nakrycie takiej konstrukcji dachem.

Koszt budowy takiej altanki jest równorzędny z kosztem zakupu gotowej, z tym że dostajemy taką altankę, jaką sobie wymarzyliśmy, a nie jedną z możliwych do wybrania. Jeśli nasze umiejętności konstruktorskie nie są na najwyższym poziomie, możemy zatrudnić w tym celu firmę, która wykona całą pracę za nas. Koszt takiej usługi razem z materiałami budowlanymi to nie więcej niż dwa tysiące złotych.