Wymiana filtra oleju

Filtr oleju jest bardzo ważnym elementem, większość kierowców jednak nie zdaje sobie sprawy jak bardzo ważnym. To jego zadaniem jest oczyszczanie oleju, który trafia do silnika z najdrobniejszych elementów, które mogły ba zakłócić prawidłową pracę jednostki napędowej samochodu. Tego typu filtr należy wymieniać regularnie. 

Kiedy wymienić filtr oleju?

filtr oleju citroen c3Ostatnio szefostwo firmy w której pracuję wysłało mnie w delegację dostałem kluczyki od firmowego citroena i następnego dnia miałem ruszyć w drogę. Miałem okazję już jeździć kilka razy tym samochodem dlatego zauważyłem, że silnik pracuje inaczej niż do tej pory dlatego postanowiłem skonsultować to z przełożonym i powiedzieć, że przed wybraniem się w tak długą trasę pojadę do zaprzyjaźnionego mechanika sprawdzić co może być przyczyną nie równej pracy silnika. Następnego dnia w warsztacie samochodowym okazało się, że to nic poważnego i wystarczy tylko wymienić olej. Zaleca się również jednocześnie wymienić filtr oleju Citroen c3 jest samochodem bardzo tanim w eksploatacji dlatego ta mała część nie była droga i po upływie około godzinki mogłem ruszyć w dalszą drogę. W miedzy czasie mechanik wyjaśnił mi jak ważną częścią jest filtr oleju. Podstawową i najważniejszą rolą filtra oleju jest usuwanie zanieczyszczeń takich jak cząstki mineralne oraz półstałe cząstki organiczne, które znajdują się w oleju samochodowym zanieczyszczają one go w wyniku ciągłej oraz stałej eksploatacji. Dobry filtr potrafi przefiltrować zanieczyszczenia wielkości ziarenka piasku. Według specjalistów zanieczyszczenia takiej wielkości stale działające na podzespoły silnika mogą spowodować jego uszkodzenia. 

Podsumowując wymiana filtra oleju powinna odbywać się z każdym razem gdy wymieniamy olej w samochodzie. Część ta jest bardzo tania a jednocześnie niezbędna do prawidłowego działania układu napędowego samochodu. Zaleca się stosowanie filtrów sprawdzonych producentów dających nam gwarancję poprawnego działania elementu.