Wypraska – nie tylko do zabezpieczania wykopów

 

Szalunki najczęściej stosuje się na budowach podczas wykonywania takich elementów konstrukcyjnych jak: fundamenty czy stropy. Również deskowania są niezbędne podczas wykonywania ścian czy całych budynków z żelbetu czy z betonu. Takie szalunki mogą być wykonywane ręcznie na budowie przez pracowników z desek. Jednak coraz częściej stosuje się rozwiązania modułowe.

Wypraski do kanałów i nie tylko

wypraskaTakie rozwiązania są praktyczniejsze i przede wszystkim wielokrotnego użytku, co oczywiście jest bardziej ekonomiczne. Oprócz prac konstrukcyjnych także szalunki wykorzystuje się podczas robót ziemnych. Tu mowa o specjalnych boksach segmentowych, czy wypraski. Taka wypraska służy do zabezpieczania głębokich wykopów, na przykład przy dużych inwestycjach. Boksy natomiast częściej sprawdzają się podczas robót punktowych. Jednak elementy zwane wypraskami również stosuje do zabezpieczenia brzegów rzek czy kanałów. Ich konstrukcja jak i trwałość materiału z którego zostały wykonane wpływa na odpowiednie zabezpieczenie przed osuwaniem się brzegów. Także wypraski są wykorzystywane podczas budowy portów. Dzięki wykorzystaniu tych elementów można zacznie skrócić czas realizacji inwestycji polegającej na  budowie portu czy kanału. Wypraski w grunt wbija się najczęściej z pomocą młotów pneumatycznych czy też narzędzi do tego przeznaczonych.

Wypraski są elementami wykonywanymi z odpornej jak i trwałej stali. Dzięki temu można wykorzystywać je w niekorzystnych warunkach. Nie są podatne na korozje, dlatego świetnie się nadają do budowy wspominanych kanałów, umocnień na rzekach czy też portów. Ale także dzięki tym cechom świetnie się nadają do zabezpieczania wykopów w miejscach gdzie poziom wody gruntowej jest powyżej posadowienia dna wykopu.