Zalety wełny czesankowej

Kto z nas w szkole na zajęciach uczył się jak powstają różne produkty pozyskiwane od zwierząt. Jednym z takich produktów jest wełna, którą dawniej pozyskiwano ręcznie. Była to praca żmudna i monotonna więc kiedy zapotrzebowanie na nią wzrosło, pozyskuje się ją w większości przy pomocy maszyn.

Etapy powstawania wełny czesankowej

wełna czesankowaW owczarni, aby rozpocząć pracę, najpierw należy ustawić duży stół. Strzyżenie wykonuje się najczęściej mechanicznie. Naturalne włókno, pozyskuje się od owiec lub innych zwierząt, np. lam czy wielbłądów. Najczęściej jest używana wełna owcza, więc jej pozyskiwanie odbywa się w owczarni. Wełna czesankowa jest rodzajem wełny, który przed użyciem do dalszej produkcji jest wcześniej uprana, wyczesana i zgrablona. Wełna czesankowa jest przeznaczona przede wszystkim do przędzenia oraz filcowania na mokro oraz na sucho. Jest często nazywana ,,czesanką”. Włókna tej wełny są przed przędzeniem czesane, ułożone są równolegle do siebie. Wszystkie krótsze włókna są usuwane. Przędza powstaje tylko z długich włókien. Jest ona bardzo charakterystyczna- gładka i regularna a pod mikroskopem ma charakterystyczną strukturę. Jej budowa nie jest tak ,,włochata” jak wełna, która nie ulega procesowi wyczesywania. Sam proces wyczesywania niegdyś był bardzo czasochłonny a dziś jest w pełni zautomatyzowany. Rodzaj tej wełny jest obecnie najbardziej popularny, ponieważ jest ona bardzo uniwersalna i ma charakterystyczną, gładką teksturę.

Każda wełna może być dodatkowo barwiona. Przez kilka godzin utrzymuje się ją w specjalnym, wybranym kolorystycznie barwniku. Jest uniwersalna i pozwala na barwienie różnymi odcieniami. Barwiona może być też na każdym etapie wytwarzania, to jest kolejna zaleta wełny, która sprawia, że często jest wykorzystywana w przemyśle.