Zaprawa klejowa jako materiał zapewniający dokładność wymiarową

Murowanie wymaga użycia profesjonalnych materiałów m.in. zapraw klejowych. Zaprawa klejowa to materiał wykorzystywany do murowania ścian z silikatu lub betonu komórkowego. Z zaprawy klejowej korzysta się wtedy, kiedy wymaga jest duża dokładność wymiarowa.

Wykorzystanie zapraw klejowych w murowaniu ścian z silikatu i betonu

trwałe zaprawy klejoweZaprawa ma tolerancję wymiarów poniżej 1 mm, a to z kolei umożliwia nakładanie naprawdę cienkiej warstwy klejowej – nawet takiej, która ma zaledwie 3 mm. Głównym zadaniem zaprawy murarskiej jest spojenie bloczków. Nie jest to sposób na to, by wyrównać poszczególne warstwy muru. Zaprawa klejowa nakładana jest albo za pomocą dozowników albo pacy zębatej. Klej jest rozprowadzany w postaci wąskich pasków. Dozowniki sprawdzają się dobrze w przypadku murowania bloczków silikatowych, które mają wydrążenia w środku. Mają one specjalną wkładkę, która zabezpiecza przed wpadaniem zaprawy w otwory. Takie trwałe zaprawy klejowe to dobre rozwiązanie, jeśli liczymy na dużą wytrzymałość ściany. W większości materiałów ściennych przystosowanych do murowania na cienkie spoiny znajdują się po bokach specjalne kontury. To oznacza, że zaprawa klejowa wcale nie musi być nakładana na szczeliny pionowe. Dzięki temu cały proces murowania jest nie tylko łatwiejszy, ale również szybszy. Inną zaletą zapraw klejowych jest to, że ich okres wiązania jest krótki.

Takie zaprawy najlepiej przygotowywać partiami. Zaprawa klejowa jest przygotowywana w miejscu murowania. Takie zaprawy można kupić w wielu firmach zajmujących się sprzedażą materiałów budowlanych. Co więcej, są one dostępne w sklepach internetowych. Jeśli mamy zamiar murować z użyciem silikatu lub betonu komórkowego, to na pewno jest to obecnie najlepsze rozwiązanie na rynku materiałowym. Dodatkowo zaprawy klejowe wcale nie są kosztowne, więc tym bardziej warto z nich korzystać.