Zastosowanie pianki akustycznej

Niektóre rozwiązania wymagają zastosowania specjalistycznych rozwiązań oraz elementów. Jednym z dobrych przykładów jest chociażby akustyka obiektów. Zagadnienie rozchodzenia się dźwięku jest skomplikowane i bardzo rozległe. Można jednak w tym miejscu przytoczyć kilka faktów z nim związanych.

Różne wykorzystanie pianki technicznej

dobra pianka akustycznaW celu zaprojektowania sali koncertowej projektanci potrzebują dużo doświadczenia a także bardzo rozległej wiedzy z zakresu rozchodzenia się dźwięku. W tym celu bardzo często wykorzystywane są różnego rodzaju symulacje komputerowe, które ułatwiają proces projektowania. Należy zwrócić uwagę na to, że w celu zaprojektowania dobrej akustyki w pomieszczeniu trzeba poczynić mnóstwo założeń, które prawidłowo sformułowane pozwalają w przybliżeniu zasymulować rzeczywisty obiekt. Jednym z najważniejszych parametrów jest rodzaj zastosowanych materiałów wykończeniowych a także ich charakterystyka. Często do wykończenia wnętrza stosowana jest dobra pianka akustyczna. Pianka akustyczna ma na celu tłumienie dźwięku w szerokim paśmie częstotliwości co zapobiega jego odbiciom oraz niepożądanym zachowaniom. Pianka akustyczna jest też często nazywana pianką techniczną. Jej właściwości doskonale sprawdzają się w zastosowaniach profesjonalnych jak i amatorskich. Często zdarza się, że z pianki akustycznej wykonane są chociażby studia nagraniowe. Do zastosowań mniej wymagających należy natomiast wygłuszenie auta.

Bardzo często fani muzyki i tuningu w swoich samochodach stosują piankę akustyczną w celu wytłumienia otoczenia oraz poprawy warunków do rozchodzenia się dźwięku z głośników samochodowych. Proces ten obejmuje wyłożenie wnętrza auta specjalnymi matami a także pianką. Dzięki temu w aucie uzyskiwane są odpowiednie warunki akustyczne do odsłuchu muzyki.