Zrozumieć hazardzistę

 

Jak się uleczyć, gdy potrzeba grania jest większa, niż zdrowy rozsądek? Problem hazardu jest stale występujący w naszej kulturze. Jak się pojawia uzależnienie? W jaki sposób funkcjonują hazardziści?

Ruletka o wszystko

ośrodki leczenia uzależnień od hazarduLokale związane z hazardem występują w każdym miejscu w Polsce. Nawet niewinne automaty w sklepach monopolowych mogą doprowadzić do uzależnienia. Osoby zagrożone grami hazardowymi to przede wszystkim ludzie ceniący sobie bogactwo. Ze względu na niską samoocenę, szukają one szybkiej drogi do bogactwa i luksusu. Trzeba zaznaczyć, że zarówno kobiety i mężczyźni są w równym stopniu podatni na uzależnienie. Badanie dowodzą jednak, że to przede wszystkim panowie grają o duże stawki i popadają w długi. Jak funkcjonują hazardziści? Kiedy już mocno wciągną się w grę, nie potrafią przestać. Podjudza to również atmosfera i wystrój miejsc, w których odbywa się etap gry. Epatujące bogactwem napisy ukazujące wielkie sumy, oraz luksusowy wystrój lokali kuszą wizją przyszłego bogactwa. Marzenia jednak nie mogą się ziścić. Szansa na wygraną w zakładach losowych jest zazwyczaj minimalna. Przykładowo, niektóre automaty grające mają ustalone specjalne algorytmy wpływające na szansę wygrania sumy. Dopiero po uzbieraniu odpowiedniej ilości środków, możliwe jest wydanie przez nie wygranej. Hazardziści działają w sposób destrukcyjny dla swoich rodzin i bliskich. Zapożyczają duże ilości pieniędzy, licząc, że zła passa w końcu się odwróci. W Polsce posiadamy specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień od hazardu. Posługując się profesjonalną wiedzą, wspierają i pomagają wrócić do normalności.

Wskazane jest, żeby osoba po zakończeniu leczenia wprowadziła takie rozwiązania w swoim życiu, by nie wrócić do starych nawyków. Istotne jest też wsparcie i zrozumienie bliskich. Poczucie opuszczenia może zaszkodzić w wyjściu z nałogu lub spowodować jego nawrót.